SAĞLIKLI
GELECEK

Dolgu ve Kanal Tedavisi

Tedaviler/ Dolgu ve Kanal Tedavisi

Dolgu ve Kanal Tedavisi

Dolgu

Diş çürüklerinin temizlenmesi ve oluşan boşluğun (kavite) yapay bir dolgu malzemesi ile doldurulmasıdır.

Kompozit Dolgu

Basit şekliyle "Beyaz veya Estetik Dolgu" olarak tanınmaktadır. Teknik adı "Kompozit Resin" dir. Günümüzde kullanılanların çoğu "Işığa Duyarlı" maddeler içermekte ve bu nedenle özel bir ışık kaynağı kullanılarak sertleştirilmektedir. Işıkla sertleştirilen “Kompozit Dolgu”lar tek seansla yapılmaktadır. Geniş renk seçenekleri olduğu için, estetik olarak mükemmel sonuçlar elde edilebilir.

Amalgam Dolgu (Metal Dolgu)

Gümüş, kalay ve bakır alaşımının %45-50 oranında cıva ile karıştırılmasıyla meydana gelir. Çürükten temizlenen kavite amalgam dolgu malzemesi ile doldurulduktan sonra, o bölgenin iki saat kullanılmaması ve 24 saat sert bir şey çiğnenmemesi önerilir. 24 saat sonra iyice sertleşen dolgu cilalanır.

Kanal tedavisi dişin pulpası geri dönülmez bir şekilde iltihaplandığında gerçekleştirilen bir müdahaledir. Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın alınmasıyla gerçekleştirilir. Bu esnada iltihap sadece kanal içindeki pulpayı etkilemekteyse diş canlı olabilir. Fakat eğer dişin apeksini de etkileyen bir iltihabi  olay varsa diş muhtemelen canlılığını kaybetmiştir. Kanal tedavisi ağrısız bir tedavidir. Pulpa eğe adı verilen aletlerle çıkartılır. Daha sonra pulpanın içinde olduğu kanallar genişletilir. Sonra gütaperka, gümüş konlar ya da benzeri bir doku dostu malzemeyle doldurulur. Dişin ve hastanın durumuna ve yapılan tedavinin niteliğine göre kanal tedavili diş ağızda yıllarca sağlıklı bir şekilde kalabilir.

Bölümü Doktorlarımız

Dr.Dt. Neşe EREN

Ortodonti

Dr.Dt. Neşe EREN

Randevu Al

Dt. Dilhan ZEYTİN

Ağız ve Diş Sağlığı

Dt. Dilhan ZEYTİN

Randevu Al